Sukcesy naszych uczestników
Script Fiesta to jedyny w Polsce i jeden z największych w tej części Europy festiwali filmowych poświęconych sztuce scenariopisarstwa.
Kolejna, 12. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia 2024 w warszawskim kinie Elektronik.
Przez lata festiwal gromadził polskich i zagranicznych scenarzystów, pasjonatów scenariopisarstwa, producentów, osoby z branży filmowej oraz kinomanów, aby mogli wspólnie tworzyć niesamowite święto kina. Od spotkań i paneli dyskusyjnych, poprzez projekcje filmowe, aż po konkurs na koncepcję serialu telewizyjnego lub internetowego i konkurs główny na najlepszy scenariusz polskiego filmu fabularnego.
Zaczyna się od słowa
Trudno znaleźć film, który powstałby bez scenariusza – a jednak, często zapomina się o scenarzystach przy okazji rozmów o kinie. Celem festiwalu Script Fiesta jest “wyciąganie” scenarzystów z cienia, rozmowa o sztuce scenariopisarstwa oraz odkrywanie talentów wśród osób, które stawiają pierwsze kroki w branży filmowej. Konkurs na koncepcję serialu telewizyjnego lub internetowego wyłania szczególnie interesujące pomysły i ich autorów.
Uczestnikiem, a także finalistą konkursu na 6. edycji festiwalu był Bartosz Kozera. Otrzymał wówczas wyróżnienie w kategorii "Scenariusz etiudy do 30 minut" za scenariusz "Kamień". Kilka lat później, na podstawie tekstu premierę miał film o tym samym tytule. Został doceniony na festiwalach m.in. w Paryżu, Vancouver oraz Kazimierzu Dolnym. Bartosz Kozera jest autorem scenariusza do filmu “Czarna owca”. Jak sam wspomina: “poznałem Alka Pietrzaka, czyli reżysera “Czarnej owcy” właśnie na Script Fieście. To on był w Jury i czytał scenariusze konkursowe Script Fiesty – tam był mój scenariusz pt. “Kamień” Dzięki temu, że on mnie skontaktował z producentką, później ja mogłem zrobić swój film”. Historia zatoczyła koło – “od studenta poprzez jurora, który poznał młodego scenarzystę, po film pełnometrażowy, który razem zrobiliśmy” – dodaje Aleksander Pietrzak.
W 2013 roku wśród finalistów naszego konkursu, znalazł się Tomasz Klimala. Jury wybrało do finału jego tekst „Wściekli 1000”. W ostatnich latach premierę miały 3 filmy fabularne na podstawie jego scenariuszy – popularne na Netflixie “365 dni” (2020) i “Furioza” (2021) oraz “Lokatorka” (2021). Obecnie pracuje nad scenariuszem pt. “Sukces komercyjny”. Ewa Rozenbajgier to podwójna finalistka konkursu Script Fiesta w 2012 roku, gdzie wraz z zespołem scenariuszowym Script Squad, zdobyła główną nagrodę. Jest współautorką scenariusza do komedii familijnej “Detektyw Bruno” z 2022 roku, która otrzymała Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka podczas 47.Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Konkursy organizowane przy okazji Script Fiesty cieszą się popularnością wśród pisarzy, dziennikarzy czy copywriterów. Bartosz Janiszewski, dziennikarz i scenarzysta będący autorem seriali TVN, TVP i HBO, zwyciężył konkurs w 2014 roku zdobywając główną nagrodę w wysokości 10 tys. złotych. Jest autorem książki o warszawskim pisarzu i pieśniarzu Stanisławie Grzesiuku pt. “Grzesiuk. Król życia” wydanej w 2017 roku.
W konkursach Script Fiesty biorą udział także studenci szkół filmowych. Jednym z nich jest Jędrzej Gorski – student na scenariopisarstwa w PWSFTviT oraz absolwent reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jego serial ,,Szmal” otrzymał nagrodę główną podczas konkursu Script Fiesta 9 ½. Stworzył musical ludowy ,,Całe moje życie” z Grand Prix na festiwalu Ostia International Film Festival. Współpracował z Nataszą Parzymies przy produkcji serialu "Kontrola". W 2021 roku napisał serial audio ,,Wszystko między nami”, który dostał się do finału konkursu ScriptPro.
Festiwal tworzy platformę dla producentów i twórców, dzięki której ci pierwsi mogą odnaleźć tych drugich – w taki sposób historie mogą zostać przelane z kartek papieru na ekran (a nawet ścieżkę dźwiękową). Dodatkowo, młodzi adepci sztuki scenariopisarstwa otrzymują także zastrzyk wiedzy, która pozwala im szlifować swoje umiejętności, także te związane z pitchingiem.
Script Fiesta cieszy się uznaniem wśród osób z branży, co jest szczególnie ważne dla młodych twórców. “Poznałem dwóch producentów, którzy trochę inaczej spojrzeli na moje scenariusze wiedząc o tym, że udało mi się dojść do finału scenariuszowego konkursu na Script Fieście 9 ½” – mówi o swoich doświadczeniach Maksymilian Michorczyk, autor tekstu “Praskie złoto”, finalista konkursu na koncepcję serialu w 2021 roku. W ubiegłym roku premierę miały dwa filmy “Jadzia” oraz “Opał”, których jest scenarzystą oraz reżyserem.
Obok treści audiowizualnych, coraz większą popularnością cieszą się audiobooki oraz seriale audio. Odpowiadając na tę formę, konkurs na koncepcję serialu telewizyjnego lub internetowego obejmuje także pomysł na adaptację scenariusza do serialu audio. W grudniu 2022 roku premierę miał komediowy audioserial “Słyszę głosy”, który powstał dzięki współpracy Script Fiesty z Audioteką, mobilnym serwisem z audiobookami. Autorem scenariusza jest Łukasz Wasilewski, który brał udział w Pitch Fieście – to właśnie na patio Warszawskiej Szkoły Filmowej twórca poznał Arkadiusza Seidlera i Annę A. Rakoczy-Zakrzewską, którzy zaprosili go do współpracy z Audioteką! Dodatkowo, Łukasz Wasilewski był uczestnikiem kliniki scenariuszowej Macieja Ślesickiego z projektem “Jak kamień w wodę”.
To tylko niektóre z interesujących projektów, do których powstania przyczynił się festiwal. Wierzymy, że Script Fiesta, wydarzenie w pełni poświęcone scenarzystom jest potrzebne polskim twórcom – to właśnie tutaj powstają historie!